10 grudnia zajmuje szczególne miejsce w kalendarzu świąt. To właśnie w tym dniu w sposób szczególny akcentuje się prawa człowieka. Nieprzypadkowo więc wybraliśmy tę datę (Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka - ang. Human Rights Day) i wraz z działającym przy naszej szkole Stowarzyszeniem Edukacyjnym Mickiewicz zorganizowaliśmy Turniej Debat Oksfordzkich, w którym dyskutowano o tej jakże ważnej kwestii. Wzięły w nim udział cztery drużyny. Naszą szkołę godnie reprezentowali uczniowie klasy IIb: Karolina Kulessa, Mateusz Polak, Emilia Walczak, Marcel Wiśniewski i Laura Lewandowska. Ponadto w szranki stanęli licealiści z Olesna, z Opola oraz z STO w Kluczborku. Debatowano nad trzema tezami:
I Anna Eleanor Roosevelt to osoba, która wniosła największy walny wkład w opracowanie i przyjęcie Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka w 1948 roku.
II Prawo dostępu do Internetu jest współcześnie jednym z najważniejszych praw człowieka.
III „Wszyscy ludzie rodzą się wolni i równi pod względem swej godności i swych praw", czyli pierwsze zdanie 1. artykułu Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka z 1948 roku to w świetle wydarzeń II połowy XX i pierwszych dekad XXI wieku "martwy zapis prawny", który nie ma żadnego znaczenia i pozwala ludziom fałszywie uspokajać ich sumienia.
Zwyciężyli debatanci uczący się w Liceum Ogólnokształcącym Społecznego Towarzystwa Oświatowego w Kluczborku, II miejsce zajęła drużyna z I Liceum Ogólnokształcące im. Lotników Polskich w Oleśnie, na trzecim stopniu podium stanęli mówcy z Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Kluczborku (nasi licealiści), a tuż za nimi uplasowali się uczniowie Publicznego Liceum Ogólnokształcącego w Opolu. Ich zmaganiom, które oceniali sędziowie: dr Agnieszka Misiurska, Teresa Kozaczewska i Szymon Turcza, przyglądali się ósmoklasiści uczestniczący dzisiaj w warsztatach z zakresu debatowania prowadzonych przez naszych uczniów mających doświadczenie oratorskie.
Turniej Debat Oksfordzkich był ostatnim w tym roku wydarzeniem odbywającym się w ramach realizacji finansowanego ze środków Samorządu Województwa Opolskiego projektu pod nazwą III Akademia Praw Człowieka, nad którym patronat honorowy objęli Rzecznik Praw Obywatelskich oraz Opolski Kurator Oświaty. Poprzedziły go przeprowadzone w pierwszych miesiącach roku szkolnego 2024/2024 szkolenia dla nauczycieli, warsztaty dla uczniów oraz sparing debatancki dedykowany debiutantom. Dzisiejszy finał swoją obecnością uświetnili goście reprezentujący instytucje samorządowe oraz Kuratorium Oświaty w Opolu, tj. wicestarosta Krzysztof Tokarski, wiceburmistrz Roman Kamiński, Iwona Baldy, Katarzyna Juranek-Mazurczak oraz reprezentanci Młodzieżowego Sejmiku Województwa Opolskiego.
Dziękujemy gościom za udział. Gratulujemy wszystkim uczestnikom i ich opiekunom. Mamy nadzieję, że spotkamy się w przyszłym roku w kolejnej edycji Akademii Praw Człowieka, aby podebatować.
Składamy podziękowania naszym patronom – Rzecznikowi Praw Obywatelskich i Opolskiemu Kuratorowi Oświaty oraz pracownikom Instytutu Śląskiego w Opolu, który był partnerem merytorycznym projektu.
autorzy: Izabela Fiedorowicz, Piotr Ostrowski