Logo
Zespół Szkół Ogólnokształcących im. Adama Mickiewicza w Kluczborku
ul. Mickiewicza 10, 46-200 Kluczbork
tel.: 77 418 12 70, 77 418 12 31
   
  

Absolwent LO w Kluczborku na zawodach łazików marsjańskich


Bartłomiej Lorek – absolwent Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza w Kluczborku, obecnie student Automatyki i Robotyki na Wydziale Mechanicznym Politechniki Wrocławskiej, a także członek Koła Naukowego Pojazdów Niekonwencjonalnych OFF-ROAD, znanego też pod nazwą Projekt SCORPIO, zajmującego się projektowaniem i budową łazików marsjańskich. W kole pełni funkcję lidera działu mechaniki, rozwijając tam swoją pasję do budowy pojazdów mechanicznych i osiągając sukcesy w zawodach międzynarodowych jako główny operator łazika.
 
Osiągnięcia na zawodach międzynarodowych:
 
- VI 2022 r. – Zawody University Rover Challenge – co roku odbywają się w ośrodku badawczym Mars Desert Research Station, na pustyni w stanie UTAH w Stanach Zjednoczonych. Warunki tam panujące pozwalają na testy sprzętu wysyłanego na Marsa, stąd są to zawody najlepiej symulujące misje marsjańskie. Klasyfikacja generalna 14 miejsce na 37 startujących drużyn studenckich z całego świata, 3 miejsce w kategorii science (badawczej).
 
- VII 2022 r. – Anatolian Rover Challenge w Turcji, na terenie Uniwersytetu Technicznego w Stambule (Istanbul Technical University) - 1 miejsce w klasyfikacji generalnej na 11 startujących drużyn studenckich,
 
- III 2023 r. - Australian Rover Challenge w Australii, na Uniwersytecie Adelajdy (The University of Adelaide) - 2 miejsce w klasyfikacji generalnej na 8 startujących drużyn studenckich.
 
Jeszcze w tym roku planowane są zawody w Stanach Zjednoczonych, w Turcji i w Kanadzie.
 
Zawody mają na celu symulowanie misji marsjańskich lub księżycowych, z którymi studenckie konstrukcje mają sobie poradzić, wykonując takie zadania jak: dowiezienie narzędzi astronaucie, dostarczenie butli z tlenem, operowanie przełącznikami i dźwigniami, wpisywanie znaków na klawiaturze, jazda autonomiczna do wyznaczonych punktów, konkurencje badawcze – poszukiwanie życia w próbkach lub separacja ciekłej wody z zamrożonego regolitu. Wszystkie te zadania wykonywane są w trudnym terenie nie mając kontaktu wzrokowego z łazikiem, a jedynie mając przekaz z zamontowanych na łaziku kamer.


autorka: Krystyna Błażewska

Powiększenie
Powiększenie
Powiększenie
Powiększenie
Powiększenie
Powiększenie
Powiększenie
Powiększenie
Powiększenie