Projekt edukacyjny Tautonimy - fałszywi przyjaciele tłumacza
 
   
 
 
W marcu rozpoczęliśmy projekt edukacyjny dotyczący tautonimów - wyrazów pochodzących z języka obcego, brzmiących podobnie do polskich słów, jednak mających zupełnie inne znaczenie. Przedsięwzięcie miało zakończyć się konkursem przeprowadzonym w formie quizu za pomocą aplikacji Kahoot!. W tym celu podzieliliśmy się na pięć zespołów: angielski, francuski, niemiecki, rosyjski oraz organizacyjny. Grupy językowe miały za zadanie znaleźć przy wsparciu nauczycieli-koordynatorów: p. Justyny Gembary, p. Magadaleny Jokiel, p. Jolanty Michniewicz oraz p. Romana Sarnickiego tautonimy w poszczególnych językach, a także wykonać plakaty, na których musiały zamieścić wyrazy wraz z poprawnym tłumaczeniem. Grupa koordynująca prowadzona przez p. Izabelę Fiedorowicz zajęła się sprawami organizacyjnymi, tj. przygotowaniem regulaminu konkursu, zaprojektowaniem dyplomów i plakatów promujących przedsięwzięcie, stworzeniem quizu, napisaniem scenariusza imprezy oraz poprowadzeniem jej.

Co tydzień odbywały się spotkania z nauczycielami prowadzącymi, w trakcie których meldowaliśmy postępy naszej pracy.

8 czerwca w auli zgromadzili się uczniowie chętni do wzięcia udziału w konkursie, który uświetnił swą obecnością Pan Dyrektor Jarosław Cirko. Prowadzące wyjaśniły, czym są tautonimy, i wytłumaczyły, w jaki sposób przebiegnie quiz. Z niewielką pomocą przeczytały też wyrazy, które mogły się w nim pojawić.

Po quizie, z którym uczestnicy poradzili sobie rewelacyjnie, prowadzące wręczyły laureatom trzech pierwszych miejsc dyplomy, a zwyciężczyni Alicja Koniak dodatkowo otrzymała ocenę celującą z wybranego języka obcego, którego uczy się w szkole. Po wręczeniu nagród laureatów poproszono o zapozowanie do pamiątkowego zdjęcia.

Po konkursie każdy nauczyciel koordynujący otrzymał od uczniów podziękowania za pomoc w odnalezieniu tautonimów w czterech językach.

Dzięki projektowi poszerzyliśmy nasz zasób słów, zintegrowaliśmy się z naszymi kolegami i koleżankami z klasy, a przede wszystkim - świetnie się bawiliśmy.

Laureaci konkursu:
I miejsce - Alicja Koniak
II miejsce - Karolina Gajewska
III miejsce - Nikita Kharytonov

Autor: Paulina Lechowicz
Zdjęcia: Piotr Niklewicz, Radosław Szczygieł
Foto
Foto
Foto
Foto
Foto
Foto
 


 

Witryna wykorzystuje ciasteczka (ang. cookies) w celach sesyjnych oraz statystycznych.
Więcej informacji w polityce prywatności.

46-200 Kluczbork, ul. Mickiewicza 10
tel./fax: 77 418 12 70, tel. 77 418 12 31
e-mail: sekretariat@zsokluczbork.pl
 Realizacja: new4mat.com Sp. z o.o.
ADMINISTRACJA n4CMS