Spotkanie ze Stasią
 
   
 
 
Niektórzy z nas mają okazję podróżować, zwiedzać ciekawe kraje, poznawać ich kulturę. Nie jest to jednak przywilej wszystkich. Brakuje czasu, pieniędzy, możliwości czy sił. I chociaż poznawanie świata poprzez książki jest w pewien sposób ograniczeniem, to jednak warto czytać, bo można poznać najróżniejsze zakątki naszej planety.

Gruzja nie leży daleko od Polski, ale rodacy rzadko jeżdżą w tamtym kierunku (chociaż coraz częściej). Stereotypowo kojarzy się z gościnnością, dobrą kuchnią i winem oraz cudownymi krajobrazami. Ale życie w Gruzji to nie idylla, jak każdy naród Gruzini mają swoje problemy, sekrety, oblicze, które chcieliby ukryć przed światem. Na wierzch wyciągnęła je i opisała w swojej książce Stasia Budzich. "Pokazucha" to historie z życia kilkorga bohaterów, historie brutalne, wstrząsające. Możemy się przekonać, że to, co na zewnątrz piękne, nie zawsze jest takie do głębi.

Z autorką książki, przewodniczką po Gruzji, kobietą, która spędziła tam pięć lat swojego życia spotkała się dzisiaj młodzież z klas humanistycznych naszego liceum. Młodzi ludzie słuchali opowieści, zadawali pytania zarówno o kulturę Gruzji, obyczaje, jak i o wartości, którymi Gruzini kierują się w życiu, poruszali tematy "wrażliwe", jak: życie seksualne, traktowanie osób niepełnosprawnych, legalne w tym kraju aborcje.

Takie spotkania są niezwykle cenne: uczą nie poprzez wykład, podręcznik, ale przez spotkanie z ciekawym człowiekiem, który ciekawie opowiada o ciekawych rzeczach.

Autor: Lidia Mucha
Foto
Foto
Foto
 


 

Witryna wykorzystuje ciasteczka (ang. cookies) w celach sesyjnych oraz statystycznych.
Więcej informacji w polityce prywatności.

46-200 Kluczbork, ul. Mickiewicza 10
tel./fax: 77 418 12 70, tel. 77 418 12 31
e-mail: sekretariat@zsokluczbork.pl
 Realizacja: new4mat.com Sp. z o.o.
ADMINISTRACJA n4CMS