"Wszędzie jest wyspa Tu..."
 
   
 
 
Przypowieść, czyli parabola (gr. - zestawienie obok siebie), utwór posiadający dwa znaczenia, niosący ze sobą uniwersalne przesłanie. Ta definicja była ważnym punktem warsztatów filmowych prowadzonych przez Liderkę Filmoteki Szkolnej Iwonę Baldy pt. "Przypowieść w filmie, prozie i poezji", które odbyły się 26 listopada w naszej szkole. Podczas zajęć mieliśmy okazję oglądać krótkometrażowy film animowany pt. "Schody". Odbyliśmy dyskusję na jego temat, z której wynieśliśmy wiele ciekawych wniosków na temat przemijania i ludzkiego losu.

Na zajęciach nie zabrakło odczytania i przeanalizowania literatury powiązanej z główną myślą warsztatów - "Przypowieść" W. Szymborskiej i "Przypowieść o maku" C. Miłosza. Na koniec pozostał nam moment na zabawę. Korzystając ze "Story cubs", układaliśmy własne historie, które osadzaliśmy w światach przedstawionych omówionych tekstów kultury.

Czas spędzony na warsztatach nie sposób nazwać zmarnowanym. Każda osoba ma własne refleksje i przemyślenia. Zajęcie pokazały nam, że choć przypowieść jest gatunkiem znanym już od starożytności, nadal funkcjonuje i potrafi zachwycić każdego widza czy czytelnika. Uczestnicy byli bardzo zadowoleni z warsztatów i zapowiedzieli, iż czekają na podobne w najbliższych miesiącach.

Autor: Aleksandra Bielska

Zajęcia zorganizowała Iwona Baldy jako Liderka Filmoteki Szkolnej w ramach programu Filmoteka Szkolna we współpracy z Filmoteką Narodową - Instytutem Audiowizualnym przy wsparciu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.
Foto
Foto
Foto
Foto
Foto
Foto
Foto
Foto
Foto
Foto
 


 

Witryna wykorzystuje ciasteczka (ang. cookies) w celach sesyjnych oraz statystycznych.
Więcej informacji w polityce prywatności.

46-200 Kluczbork, ul. Mickiewicza 10
tel./fax: 77 418 12 70, tel. 77 418 12 31
e-mail: sekretariat@zsokluczbork.pl
 Realizacja: new4mat.com Sp. z o.o.
ADMINISTRACJA n4CMS