Gdy życie boli nie do zniesienia...
 
   
 
 
Zaczęliśmy filmowo nowy rok szkolny. I to z przytupem. W Pracowni Filmoteki Szkolnej odbył się warsztaty prowadzone prze dra ha. Tomasza Grzyba, profesora Uniwersytetu SWPS pt. "Gdy życie boli nie do zniesienia. O depresji, myślach o końcu i poplątanym ludzkim losie".

Wspólnie obejrzeliśmy film i rozmawialiśmy o tym, jaka jest cena dobrobytu cywilizacyjnego dla ludzi, którzy pozostają poza "nurtem sukcesu". Czy ich niedopasowanie do świata "dziejącego się" wokół może usprawiedliwiać chęć rezygnacji z uczestnictwa w nim - czasem rezygnacji ostatecznej i radykalnej? Zastanawialiśmy się nad tym, jak kino może pomagać zrozumieć ludzi inaczej myślących, będących w kryzysie, zmagających się z problemami, które dla znaczącej części widowni są obce. Dyskutowaliśmy, czy zrozumienie (motywów, działań, sposobu widzenia świata) bohatera musi oznaczać akceptację dla jego postawy?

Temat był trudny, ale ważki. Warto zwiększać wrażliwość na potrzeby ludzi pozostających w kryzysach psychicznych, wskazywać miejsca i organizacje niosące pomoc ludziom (zwłaszcza młodym) nieradzącym sobie z rzeczywistością.

Autor: Iwona Baldy

Zajęcia zorganizowała Iwona Baldy jako Liderka Filmoteki Szkolnej w ramach programu Filmoteka Szkolna we współpracy z Filmoteką Narodową - Instytutem Audiowizualnym przy wsparciu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.
Foto
Foto
Foto
Foto
Foto
Foto
Foto
 


 

Witryna wykorzystuje ciasteczka (ang. cookies) w celach sesyjnych oraz statystycznych.
Więcej informacji w polityce prywatności.

46-200 Kluczbork, ul. Mickiewicza 10
tel./fax: 77 418 12 70, tel. 77 418 12 31
e-mail: sekretariat@zsokluczbork.pl
 Realizacja: new4mat.com Sp. z o.o.
ADMINISTRACJA n4CMS