Spotkania z nauką. Prawo
 
   
 
 
27 marca mieliśmy kolejny raz możliwość wzięcia udziału w warsztatach związanych z naszym profilem. Po bardzo wczesnej pobudce wyruszyliśmy wspólnie z opiekunami (Iwoną Baldy i Piotrem Ostrowskim) w podróż do Wrocławia, aby wziąć udział w Spotkaniach z nauką na Uniwersytecie SWPS we Wrocławiu. Ciekawe wykłady i warsztaty poprowadzili wykładowcy Szkoły Prawa. Program wydarzenia został przygotowany z myślą o uczniach szkół średnich, którzy zainteresowani są prawem i rozważają jego wybór jako kierunku studiów i przyszłej kariery zawodowej.

Pierwsze warsztaty prowadziła Barbara Gańcza (certyfikowany trener II stopnia, ukończyła prawo na Uniwersytecie Wrocławskim, specjalizuje się w prawie ochrony danych osobowych i własności intelektualnej). Prowadząca zapoznała nas z zagadnieniem danych osobowych: czym są dane osobowe zwykłe i szczególne, prawa osób, których dane dotyczą, kiedy potrzebna jest zgodna na przetwarzanie danych osobowych, wymogi prawne zgody - czyli co może a czego nie może administrator danych osobowych, ochrona wizerunku- osoby niepełnoletniej i dorosłej oraz główne zasady przetwarzania danych osobowych zgodnie z rozporządzeniem unijnym, które wejdzie w życie 25 maja.

Następnie wysłuchaliśmy wykładu dziekan Wydziału Prawa dr hab. Teresy Gardockiej (prawnik, specjalista prawa i postępowania karnego oraz prawa karnego międzynarodowego) pt. "MOJE PRAWA PO 18. URODZINACH. CO MI WOLNO? CO MI GROZI?". Przez godzinę wsłuchiwaliśmy się w rozważania nt. zmian prawnych w stosunku do osoby w zależności od jej wieku (od zarodka do pełnoletności). Ponieważ w tym roku kończymy 18 lat, a część z nas przekroczyła już tę magiczną granicę, więc interesowało nas, czy osiągnięcie pełnoletniości to w szkole kłopot czy wyzwanie...

Na zakończenie udaliśmy się na zajęcia nt. "Czy wegetarianin może odmówić sprzedania mięsa? Czyli o tym, jak prawo chroni nasze przekonania", które poprowadził dr Mateusz Radajewski ze Szkoły Prawa Uniwersytetu SWPS. Na zajęciach omówiona była wolność sumienia i religii w różnych aspektachna przykładach z Konstytucji.

Uważamy tę wycieczkę na udaną, bo znowu wiemy więcej. Paragrafy, ustawy, zawiłe przepisy - to tylko wybrane elementy składające się na ogromny obszar wiedzy, jakim jest prawo. Znajomość jego tajników ułatwia funkcjonowanie w społeczeństwie.

Autorzy: Aleksandra Kmiecik, Natalia Skowronek, II E
Zdjęcia: SWPS Filia Wrocław
Foto
Foto
Foto
Foto
Foto
Foto
Foto
 


 

Witryna wykorzystuje ciasteczka (ang. cookies) w celach sesyjnych oraz statystycznych.
Więcej informacji w polityce prywatności.

46-200 Kluczbork, ul. Mickiewicza 10
tel./fax: 77 418 12 70, tel. 77 418 12 31
e-mail: sekretariat@zsokluczbork.pl
 Realizacja: new4mat.com Sp. z o.o.
ADMINISTRACJA n4CMS