"Analiza filmu - nie taki diabeł straszny..." - warsztaty filmoznawcze
 
   
 
 
W piątek, 27.10.2017 r. uczestniczyliśmy w warsztatach: "Analiza filmu - nie taki diabeł straszny...", które prowadził Artur Majer - doktor nauk humanistycznych, filmoznawca. Podczas spotkania obejrzeliśmy kilka krótkometrażowych filmów, m.in. "Bara prata lite" szwedzkiego reżysera Lukasa Moodyssona. Każdy film omawialiśmy i przeprowadzaliśmy analizę. Dowiedzieliśmy się, jak dobrze i ciekawie przeprowadzić analizę filmu, jak znaleźć odpowiednie informacje potrzebne nam do jego omówienia.

Lekcja z filmoznawcą sprawiła, że staliśmy się lepsi i pewniejsi w pisaniu czy mówieniu o dziełach kinematografii. Teraz już wiemy, od czego zacząć, by reszta była dobra. Nie zmarnowaliśmy tych godzin ponieważ wynieśliśmy dużo przydatnej wiedzy.

Autor: Natalia Herberg, III B

Przy okazji rozpoczęcia nowego roku edukacji filmowej w Pracowni Filmoteki Szkolnej chcę przypomnieć udany tamten rok. Na wstępie zaznaczę, że wszystko, co realizuję lub organizuję  jako Liderka Filmoteki Szkolnej, robię w ramach programu Filmoteka Szkolna we współpracy z Filmoteką Narodową - Instytutem Audiowizualnym przy wsparciu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.
W tamtym roku we wrześniu w Pracowni Filmoteki Szkolnej gościliśmy dra Karola Jachymka, filmoznawcę i kulturoznawcę z Uniwersytetu SWPS w Warszawie. W spotkaniu uczestniczyło bardzo dużo zainteresowanych uczniów naszego liceum, uczniowie z Wołczyna i ZSP nr 1 w Kluczborku. Następnie w październiku znowu było nas dużo. Tym razem spotkaliśmy się z Konradem Pronobisem - Wędrującym Filmoznawcą ze Śląska. Zaczęliśmy od filmowego mikrokosmosu Andrzeja Wajdy, a skończyliśmy alfabetem filmowym. W grudniu odbyły się warsztaty animacji poklatkowej pn. "Od zera do reżysera" prowadzone przeze mnie i Magdalenę Nogaj. Sala była pełna, przyjechało 45 uczestników Żytniowa, Kluczborka, Kostowa oraz Ostrowa Wielkopolskiego, z naszej szkoły byli licealiści z klasy Ie. W styczniu odbyły się kolejne warsztaty, prowadziła je Sylwia Żółkiewska, która jest autorką wielu aplikacji. Przedmiotem warsztatów były zarówno aplikacje dostępne w wersji na komputer, jak i te dostępne na urządzeniach mobilnych. W kwietniu po raz drugi zawitał do nas dr Karol Jachymek i rozmawiał z uczniami nt. mediów pt. "Poprzez media, czyli co i w jaki sposób wpływa na nasze postrzeganie świata?". Rok szkolny zakończyliśmy warsztatami z krytyki filmowej prowadzonymi przez Małgorzatę Kozubek i Adama Kruka, w których uczestniczyło 34 licealistów.

Autor: Iwona Baldy
Foto
Foto
Foto
Foto
Foto
Foto
 


 

Witryna wykorzystuje ciasteczka (ang. cookies) w celach sesyjnych oraz statystycznych.
Więcej informacji w polityce prywatności.

46-200 Kluczbork, ul. Mickiewicza 10
tel./fax: 77 418 12 70, tel. 77 418 12 31
e-mail: sekretariat@zsokluczbork.pl
 Realizacja: new4mat.com Sp. z o.o.
ADMINISTRACJA n4CMS