Sportowcy
 
   
 
 
Kto jest najlepszym sportowcem w historii szkoły? Jarosław Kielar, Józef Gulewicz, Andrzej Kawalerski, Stanisław Bochenek a może Wiktor Naumik? Jaki jest rekord LO w biegu na 100 czy 1000 metrów? Który z uczniów najdalej skakał lub rzucał? Tego nie wiemy. Odkąd swoją pracę w naszej szkole zakończył Profesor Wacław Wichrowski, nikt już tego rodzaju statystyk nie prowadzi. Profesor Wichrowski robił to prawie 25 lat – od roku 1954 do 1978. Dokumentował konkurencje lekkoatletyczne te klasyczne i te, których już wtedy nie rozgrywano na żadnych zawodach. Redagował tabele rekordów w hali, na boisku i na sali gimnastycznej. Rejestrował też zmiany w tabeli rekordów szkoły, pokazując ich progres na przestrzeni lat. Przede wszystkim jednak Jego praca służyła usportowieniu uczniów liceum, kształtowaniu ich charakterów i motywowaniu do uprawiania sportu.

O tych i innych aspektach pracy Profesora Wichrowskiego pisze Jego Uczeń i jeden z grona najlepszych sportowców LO w Kluczborku w latach 1954 – 1978 – prof. dr hab. Andrzej Suchanowski. Podjął się opracowania informacji zawartych w zeszytach Profesora Wichrowskiego zachowanych dzięki Jego żonie – Pani Lidii Wichrowskiej. Wymienione opracowanie znajduje się w wersji elektronicznej w posiadaniu biblioteki szkolnej naszego Liceum.

A kto był najlepszy? Z opracowania wynika, że p. Janusz Sarapuk, uczeń LO w latach 1959 - 1961. Gratulujemy wszystkim, którzy znaleźli się w tabelach Profesora Wacława Wichrowskiego.


Autor: Joanna Jacukiewicz
Foto
Foto
Foto
 


 

Witryna wykorzystuje ciasteczka (ang. cookies) w celach sesyjnych oraz statystycznych.
Więcej informacji w polityce prywatności.

46-200 Kluczbork, ul. Mickiewicza 10
tel./fax: 77 418 12 70, tel. 77 418 12 31
e-mail: sekretariat@zsokluczbork.pl
 Realizacja: new4mat.com Sp. z o.o.
ADMINISTRACJA n4CMS