Polski Leonardo da Vinci...
 
   
 
 
28 września 2018r. uczniowie klasy IIIe liceum wraz z wychowawczynią Iwoną Baldy i nauczycielem historii Piotrem Ostrowskim udali się do Krakowa. Była to wycieczka realizowana pt. Szlakiem Wyspiańskiego.

Zaczęliśmy naszą podróż w czasie i przestrzeni od krakowskiej dzielnicy - Bronowice, gdzie mogliśmy zobaczyć miejsce akcji lektury Wesele. Kolejnym punktem wycieczki był piękny Rynek w Krakowie. Mieliśmy także okazję wstąpić do Instytutu Lekarskiego, gdzie zobaczyliśmy zaprojektowaną przez Wyspiańskiego klatkę schodową oraz krzesła i fotele w Sali Malinowej Instytutu.

Zobaczyliśmy m.in. Teatr im. J. Słowackiego, gdzie odbyła się premiera Wesela, Akademię Sztuk Pięknych, gdzie Wyspiański studiował i był profesorem oraz miejsca kojarzone z jego sztuką (kościół Franciszkanów, bazylika Mariacka, Planty).

Muzeum Narodowe w Krakowie było ostatnim punktem naszej wycieczki. Na miejscu, oglądaliśmy wystawę poświęconą wielkiemu artyście Stanisławowi Wyspiańskiemu, który oprócz pisania książek był także świetnym malarzem, grafikiem, architektem oraz projektantem mebli. Na wystawie jest pokazanych blisko 500 z liczącego około 900 pozycji zbioru prac tego artysty, jednego z najwybitniejszych twórców polskich.

Wycieczka do Krakowa poświęcona Wyspiańskiemu, dzięki świetnej pani przewodnik, uporządkowała naszą wiedzę na temat lektury Wesele. Dowiedzieliśmy się także wielu ważnych informacji i ciekawostek o samym życiu artysty.

Część z nas skorzystała z okazji i zobaczyła obraz Leonarda da Vinci Dama z gronostajem, który można podziwiać tylko do końca grudnia tego roku.

Autor: Zuzanna Pecyna, III E
Foto
Foto
Foto
Foto
Foto
Foto
Foto
Foto
Foto
Foto
 


 

Witryna wykorzystuje ciasteczka (ang. cookies) w celach sesyjnych oraz statystycznych.
Więcej informacji w polityce prywatności.

46-200 Kluczbork, ul. Mickiewicza 10
tel./fax: 77 418 12 70, tel. 77 418 12 31
e-mail: sekretariat@zsokluczbork.pl
 Realizacja: new4mat.com Sp. z o.o.
ADMINISTRACJA n4CMS